top of page

תכנית העמקה ללימוד ולתרגול במסורת הבודהיסטית

בהנחיית: ד״ר קרן ארבל, ד״ר אסף סטי אל-בר וד״ר בעז עמיחי

שנת הלימודים תשפ"ג

אוקטובר 2022 - יולי 2023

 

אודות תכנית העמקה של נלנדה

 

התכנית מבוססת על ימי לימוד ותרגול בני שבע שעות, שנועדו לאפשר לנו להתפנות ממירוץ היומיום, להשקיט את התודעה, לתרגל ממקום יותר פנוי, נינוח ועירני. 

כל יום יכלול תרגול בשתיקה, לימוד של כתבים בודהיסטיים שונים שיעמיקו וירחבו את התרגול, פרקי זמן של דיונים בקבוצות קטנות וגדולות, ואף זמנים שבהם התלמידות.ים עצמןם הם שמלמדות.ים

 

ההתכוונות של נלנדה היא לאפשר מרחב דהרמי משמעותי בחיי היומיום. מרחב תרגולי בתוך החיים לסנגהה שהולכת יחד בדרך ותומכת אחת.ד בשני.יה - ליצור מיכל ליצירת סנגהה חמה, רצינית ואוהבת.

 

התכנית מיועדת לתלמידות.ים בעלי.ות ניסיון בתרגול המדיטציה הבודהיסטית, שלהןם היכרות עם מושגי היסוד של הבודהיזם, השואפות.ים להרחיב את ההכרות עם התיאוריה והפרקטיקה של הבודהיזם ולהעמיק את תרגול הדרך.

 

שילוב של לימוד עיוני ותרגול מעשי - כל יום לימודים בנוי משיעורים עיוניים ופרקי תרגול הקשורים ישירות לנושאים העיוניים שנלמדים. פרקי הלימוד העיוני הם בני כשעה, והדגש ניתן ללימוד אותו ניתן ליישם בתרגול.

לימוד ממסורות ונקודות מבט שונות - כמו באוניברסיטת נלנדה המקורית, אנו מאמינות.ים כי יש חשיבות גדולה ללמוד זוויות ראייה שונות, להיכרות עם מסורות בודהיסטיות מגוונות, לשיעורים של מורות.ים שונות.ים, ולקריאה בטקסטים מתקופות שונות. הראייה הרחבה מאפשרת לנו להעמיק את הבנתנו, להרגיש נוח בזרמי הבודהיזם השונים, ולהתמצא במרחבי הלימוד השונים הזמינים היום לכל אדם בעולם האינטרנט והכפר הגלובלי. היא מפתחת כמובן את ההבנה של הדרך ואת היכולת לפסוע עליה בביטחון ובדרכים יצירתיות של העמקה.

 

 

 

 

 

 

 

 

מבנה התכנית

התכנית המלאה בנויה משנת לימוד אינטנסיבית ומרוכזת בת 30 מפגשים.

המפגשים ייערכו בימי שלישי מהשעה 10:00 עד השעה 17:00.

בסמסטר א' ילמדו ד״ר אסף (סטי) אל-בר וד״ר בעז עמיחי.

בסמסטר ב' ילמדו ד"ר אסף סטי אל-בר, ד״ר קרן ארבל וד״ר בעז עמיחי.

בין הסמסטרים ייערך ריטריט מדיטציה של ארבעה ימים בהנחיית כל מורי.ות התכנית.

הרטריט הנו חלק מובנה מתכנית הקורס ומתכנית הלימודים, וההשתתפות בו מחייבת‎.

 

כל אחד מימי התכנית הינו למעשה ריטריט תרגול בן יום אחד. המשמעות הינה שחלק ניכר מהיום יהיה בשתיקה, בתרגול בישיבה ובהליכה על פי הנחיות המורות.ים. 

בנוסף, יכללו המפגשים שיעורים עיוניים, וכן זמן לדיון ולשיחה.

אופיו של היום משמעו נסיגה זמנית מעיסוקי היומיום, כולל כיבוי של הפלאפונים. כדי לאפשר זאת, יהיה מספר טלפון חירום למקרה הצורך.

 

מאפיין נוסף של הלימוד בנלנדה הנו הוראה עצמית של התלמידות.ים - בסמסטר ב' יעבירו התלמידות.ים עצמןם קטעי שיעור בנושאים שימסרו מראש.

שנת המשך - עם סיום תכנית העמקה יוכלו התלמידות.ים להצטרף מדי שנה לשנת לימוד נוספת במסגרת התכנית 'המתגלגלת' לבוגרי/ות תכניות ההעמקה. בשנה זו נציע מגוון של נושאים מרתקים מתוך המסורות הבודהיסטיות השונות. בתכנית ההמשך, בה ילמדו רק תלמידות.ים שסיימו את תכנית העמקה, נפגוש טקסטים מתקופות ומסורות שונות, שיטות תרגול ותפיסות פילוסופיות מגוונות מתוך העולם הבודהיסטי העשיר. חלק מהנושאים ילומדו על ידי מורות.ים ומרצות.ים אורחות.ים. 

 כפתור ההרשמה נמצא בתחתית העמוד. אנא קראו את כל המידע לפני הרישום‎.

נושאי התכנית

 • שמונה תופעות, שמונה בתים והתרגול ביום יום
  הדרשה על שמונה התופעות מגדירה שמונה מצבים בחיינו שמפעילים אותנו ומעוררים תגובות חזקות של היאחזות, השתוקקות וסלידה. בדרשה השניה על התופעות של העולם אומר הבודהה: "שמונה תופעות אלו מניעות את העולם, והעולם מונע על ידי שמונה תופעות אלו. אילו שמונה? הישג ואובדן, הצלחה וכישלון, שבח וביקורת, עונג וכאב." בקורס זה נכיר את שמונה התופעות, נחקור את האופנים בהן הן מפעילות אותנו ואת העולם, ונכיר את הדרכים שהציעו הבודהה וממשיכי דרכו להתייחסות נכונה ומיטיבה לשמונה התופעות. כחלק מלימוד זה נלמד את הטקסט "שמונה בתים על התמרה התודעה" שמציע דרכים רדיקליות להתמודדות עם תופעות העולם.
 • נושא 4: בשורת האמת המרה
  מתוך מחויבות לקריאה קרובה נחקור את הפרדיגמה הבסיסית ביותר של הבודהיזם, ארבע אמיתות הנאצלים. מה הם ראו, הנאצלים, שהפך לבסיס לדרך שסוחפת מיליונים ברחבי העולם עד היום? מה היתה בשורת התצפיות האלו? והאם היא מייאשת או משמחת? חלק זה ילומד על ידי התלמידים עצמם, בהנחייה קרובה ותמיכה של מורי התכנית.
 • מסורות של מדיטציה 'המורים הגדולים'
  התרגול המערבי מפגיש אותנו עם מסורות רבות של מדיטציה ועם ענקי רוח ומאסטרים/ות רבים של מדיטציה. במהלך השנה נתרגל עם טכניקות של כמה מהמורים הללו, ובנוסף, משתתפי/ות הקורס יגיעו עם רקע במסורות שונות. בקורס הזה נסקור כמה מענקי הרוח הללו ונכיר את ההיגיון שבבסיס שיטת ההוראה שלהם. בנוסף, ננסה למצוא היגיון רחב יותר שמשותף למורים הללו. בין המורים אליהם נתייחס יהיו אג'האן בודההדאסה, אחד הרפורמטורים הגדולים של הבודהיזם התאילנדי במאה העשרים, מהאסי סאיאדו, אחד המורים שהחיו מחדש את מסורת הויפסנא במאה העשרים, ואג'הן צ'ה
 • נושא 1: ביסוס תשומת הלב על פי הסטיפטהאנה סוטה
  אחת הדרשות המרכזיות והחשובות בקאנון הפאלי, הקאנון הבודהיסטי המוקדם ביותר. נקרא קריאה קרובה בדרשה זו, ונתרגל על פי הנחיותיה. מתוך הקריאה והתרגול נחקור מהי אותה "מודעות" או "תשומת לב" שהמסורת כה מוקירה ואיך היא מובילה אל השחרור.
 • נושא 3: התרגול בסוטות
  העמקת ההבנה באימון ושחרור התודעה על פי הדרשות הבודהיסטיות המוקדמות (סוטות). בסמסטר הראשון קראנו את "הדרשה על ביסוס תשומת הלב" (סטיפטהאנה סוטה) כבסיס להעמקת התרגול המדיטטיבי. בסמסטר זה נקרא מתוך סוטות שונות מהקאנון הפאלי המתארות את התרגול מפרספקטיבות נוספות. נלמד איך ליישם הוראות תרגוליות אלו בתרגול הפורמלי ובחיי היומיום ונראה איך מושגים בודהיסטים מרכזיים, היינו, חמשת המצרפים, ההתהוות מותנית כובלת ומשחררת, "לא עצמי" (אנטא) ועוד, הם בעצם הנחיות לתרגול. מעבר ללימוד ואימון באופני תרגול אלו, נתייחס גם להקשר בו הלימוד הזה התהווה במקור.

תנאי הקבלה

תכנית העמקה מיועדת למתרגלות.ים ותיקות.ים, שהולכות.ים על הדרך באופן רציני כבר מספר שנים, ישבו בריטריטים ארוכים, וצברו ניסיון בתרגול ובלימוד הדרך הבודהיסטית.

מאחר שמאתגר להגדיר באופן מדוייק תלמיד.ה ותיק.ה, שכן הדבר ניכר במחוייבות ובהתמסרות לתרגול ובהתייחסות אליו כדרך חיים, אנו מייחסים חשיבות למספר השנים על הדרך - לפסיעה המתמשכת עליה. ישנה חשיבות מיוחדת גם להשתתפות במספר משמעותי של רטריטים ארוכים, בשל תשומת הלב המעודנת וההיכרות האינטימית עם התודעה שמתהווות ברטריטים כאלה. השאיפה שלנו היא לבנות קבוצה של Like minded people א.נשים, סנגהה, שחשה חיבור עמוק לתרגול ויש לה רקע דומה (יחסית).

דרישות נוספות:

 • ראיון אישי לבחינת התאמה הדדית לתכנית*

 • מחויבות להגעה מסודרת והשתתפות מלאה בכל היבטי התכנית.

 • מחוייבות להשתתפות בריטריט של התוכנית.

* בשנת תשפ״ג אנו מתכוונות.ים לפתוח גם את תכנית הלימודים ׳התבססות בדרך׳. זוהי תכנית המיועדת למתרגלות.ים שפוסעות.ים על הדרך פחות שנים, אך רוצות.ים להמשיך לבנות את היסודות ולהעמיק את הכרותןם עם התיאוריה והפרקטיקה של הבודהיזם, ולהעמיק את התרגול שלהןם. השאיפה שלנו בנלנדה היא שכל תלמיד.ה ייכנסו לתכנית בשלב המתאים להןם, ותקוותנו היא כי הןם ימשיכו איתנו שנים רבות. אנו מזמינות.ים אתכןם להתייעץ איתנו איזו תכנית מתאימה לכןם.

מחוייבות להשתתפות מלאה בתכנית

בתכניות הלימודים השונות של נלנדה, קבוצת התלמידות.ים מהווה קהילת לימוד ותרגול משותפת ותומכת– סנגהה.

בניית ההכרות והאמון בין חברות וחברי הקבוצה היא חלק משמעותי מתהליך הצמיחה שלנו כמתרגלים, וכבית ספר אנחנו מקדישות.ים לכך זמן, אנרגיה ומחשבה רבה.

אי לכך, חשוב לנו מאד שהמצטרפות.ים לתכניות יהיו נוכחות.ים באופן מלא בכל המפגשים, ובכל אחד מהמפגשים, לכל אורכו. 

אם ידוע לכןם מראש שלא תוכלו להגיע לחלק מהמפגשים, אנא ידעו אותנו מראש, וייתכן שנחליט יחד שעדיף לחכות למועד בו תהיו פנויות.ים יותר להשתתפות מלאה בתכנית.

תלמידות.ים שיצטרפו לקורסים אך לא יתמידו בהגעה יתבקשו על ידינו לסיים את השתתפותם, גם אם שילמו עבור כל המפגשים.

כמובן שנסיבות שהן בבחינת כוח עליון (מחלה ודברים דומים) הן ענין אחר. אבל נסיעות ארוכות לדוגמה, הן משהו שנבקש מכןם להשתדל להימנע ממנו במהלך שנת הלימודים אליה נרשמתןם. 

מהלך ההרשמה​

ההרשמה פתוחה. 
נרשמות.ים שהרשמתןם אושרה ישלמו את דמי המקדמה, ובכך תיכנס הרשמתןם לתוקף.
​פתיחת התכנית מותנית במינימום נרשמות.ים‎.‎ ומאידך, מספר המקומות מוגבל.

 

לוח הזמנים לשנת הלימודים תשפ"ג

 

שנת הלימודים תשפ"ג תפתח ב- 25 באוקטובר 2022, ותסתיים ב- 4 ביולי 2023.

(חופשת סמסטר בין ה- 5 בפברואר 2023 עד ה- 20 בפברואר 2023, ב- 4 ו ב- 11 לאפריל חופשת פסח).

הריטריט יתקיים בין ה- 1 ל- 4 בפברואר 2023 במנזר האחיות ציון בעין כרם, ירושלים.


סה"כ 30 מפגשי לימוד בני 7 שעות כל אחד + ארבעה ימי תרגול מלאים = 250 שעות לימוד.

עלות ההשתתפות בתכנית

נלנדה מתנהלת כעמותה ללא מטרות רווח. אנו עושות.ים מאמצים גדולים כדי ששכר הלימוד יהיה נמוך ככל שניתן. מובן מאליו שלתכנית שנתית של 30 ימי תרגול + ריטריט ישנן עלויות נרחבות (שכר הוראה, שכירות, ביטוח, ניהול וכו'), אולם אנו יכולות.ים להבטיח שאנו עושות.ים את כל המאמץ כדי שהעלויות תהיינה נמוכות ככל האפשר (ואכן המחיר הינו נמוך מאוד ביחס להיקף השעות בתכנית - 250 שעות הוראה).

כמו כן, רוח הדאנה – נדיבות הלב – מנחה אותנו בפעולתנו, ולכן אנחנו משתדלות.ים להציע מלגות לכל מבקש.ת. ומאחר שנלנדה היא עמותה צעירה ללא גב כלכלי, אנו נשמח מאוד גם לתמיכה של מי שידה.ו משגת - בהצעה של מלגות לימוד לזקוקות.ים לכך.

 

ניתן להירשם לתכנית המלאה - בת 30 מפגשים, או להירשם לתכנית שנתית בת 25 מפגשים (ללא סמסטר האביב). בהמשך ניתן יהיה להירשם ל 5 מפגשים נוספים (קורס האביב שלנו)*. 

שכר הלימוד לתכנית בת 25 מפגשים הינו 11,400 ש״ח.

שכר לימוד לתכנית המלאה (30 מפגשים) הנו 12,900 ש"ח.

ניתן יהיה לפרוס את הסכום ל 12 תשלומים.

*העלות לקורס האביב למי שיירשם בנפרד תהא גבוהה יותר.

 

בנוסף ייגבו 1,100 ש"ח - בעבור עלויות האירוח של הריטריט.

כאמור, אנו נבקש להציע מספר מוגבל של מלגות, בתלות במספר הנרשמות.ים לקורס;  ברוח הדאנה היינו שואפות.ים להציע את הלימוד והתרגול לכולןם ללא תלות במצב הכלכלי, אולם לצערנו אין לנו עדיין את המקורות הכלכליים שייאפשרו גמישות שכזו.

במידה שאין באפשרותכןם לשלם את הסכום המלא של הקורס - אנא פנו אלינו, ואנו מצידנו, נעשה את כל המאמצים לאפשר השתתפותכןם.

בקשה למלגת לימודים ניתן לשלוח לנו במייל נפרד מטופס ההרשמה. ניתן לפנות במייל:  nalanda.israel@gmail.com.

מיקום התוכנית​

 

מפגשי התכנית יתקיימו במרכז הרוחני נווה שלום (קרוב לכביש 1, כ 40 דקות מתל אביב).
כהרגלנו, נתארגן על טרמפים, כך שלכולןם תהיה היכולת להגיע.‎

נווה שלום.jpeg

מדיניות הביטולים

אופן התשלום:
1.     מקדמה של 900 ש"ח לשמירת מקום בתוכנית, מתוכם 450 ₪ דמי רישום וטיפול.
2.     יתרת התשלום לתוכנית תגבה החל מה-1.9. ניתן יהיה לפרוס את התשלום עד 12 תשלומים שווים 

מדיניות החזר של שכר לימוד ופתיחת התכנית:
נלנדה הנו מכון חדש יחסית, ללא עתודות כספיות או גב כלכלי, ופועל כחלק מעמותה ללא מטרות רווח. פתיחת התכנית מותנית בכיסוי עלויות התפעול. מסיבה זו פתיחת התכנית מותנית במינימום נרשמות.ים.
מאותה סיבה לא נוכל להתחייב על החזר כספי מעבר למצוין. כחלק מתפיסת הדאנה – כלכלת הלב – במידה שתיאלצו לעזוב את התכנית ותהיה לנו האפשרות - נעשה מאמץ להציע החזר.
מדיניות ביטולים בסיסית:

 • עד ה-20.8: החזר המקדמה בניכוי דמי רישום.

 • עד ה-10.9: החזר של 70% מעלות התכנית + עלות הרטריט (1,100 ₪).

 • עד ה-10.10: החזר של 50% מעלות התכנית + עלות הרטריט (1,100 ₪).

 • לאחר פתיחת התכנית לא נוכל להציע החזר (משום שפתיחת התכנית מתרחשת על סמך ההרשמה אליה). כמובן שבמידה שהמקום יתמלא ע״י תלמיד.ה אחר.ת - החזר מלא בניכוי דמי רישום וטיפול.

 

bottom of page