top of page
banner-events.png

תכנית העמקה לתרגול ולימוד במסורת הבודהיסטית

 

אודות התכנית 

ההתכוונות של נלנדה היא לאפשר מרחב דהרמי משמעותי בחיי היומיום. מרחב תרגולי בתוך החיים, לסנגהה שהולכת יחד בדרך ותומכת אחת.ד בשני.יה. 

 

תכנית העמקה מבוססת על ימי תרגול ולימוד בני שבע שעות, שנועדו לאפשר לנו להתפנות ממירוץ היומיום, להשקיט את התודעה, לתרגל ממקום יותר פנוי, נינוח ועירני. 

 

התכנית מיועדת למתרגלות.ים בעלי.ות ניסיון בתרגול המדיטציה הבודהיסטית, שצועדות.ים מספר שנים על הדרך, להןם היכרות עם מושגי היסוד של הבודהיזם ורקע תרגולי משמעותי בריטריטים - השואפות.ים להרחיב את ההכרות עם התיאוריה והפרקטיקה של הבודהיזם ולהעמיק את תרגול הדרך.

 

שילוב של תרגול ולימוד - כל מפגש בנוי מפרקי תרגול ושיעורים הקשורים ישירות לנושאים שנלמדים. פרקי הלימוד הם בני כשעה, והדגש ניתן ללימוד אותו ניתן ליישם בתרגול. 

בנלנדה בחרנו בקפידה, מתוך ניסיוננו האישי והמסורות בהן למדנו, לימוד שיש בו כדי לטפח את האיכויות המיטיבות בתוכנו, להעמיק את החוכמה המשחררת ולתמוך בחיים של טוב-לב, נדיבות חוכמה וערות. המטרה של הלימוד הוא התעוררות הלב והתודעה. הלימוד במפגשים מטרתו היא תמיכה בתרגול - הן בתרגול ביומיום והן בתרגול הפורמלי. זה אינו לימוד לשם ידע או השכלה.


לימוד ממסורות ונקודות מבט שונות - אנו מאמינות.ים כי יש חשיבות גדולה ללמוד זוויות ראייה שונות, להיכרות עם מסורות בודהיסטיות מגוונות, לשיעורים של מורות.ים שונות.ים, ולקריאה בטקסטים מתקופות שונות. הראייה הרחבה מאפשרת לנו להעמיק את הבנתנו, להרגיש נוח בזרמי הבודהיזם השונים, ולהתמצא במרחבי הלימוד השונים הזמינים היום לכל אדם בעולם האינטרנט והכפר הגלובלי. היא מפתחת כמובן את ההבנה של הדרך ואת היכולת לפסוע עליה בביטחון ובדרכים יצירתיות של העמקה.

 

 

 

 

 

מבנה התכנית

​התכנית בנויה משנת תרגול ולימוד מלאה בת 30 מפגשים.

המפגשים ייערכו בימי שלישי מהשעה 10:00 עד השעה 17:00.

מורי התכנית: ד״ר קרן ארבל, ד"ר אסף סטי אל-בר וד״ר בעז עמיחי.​

בין הסמסטרים ייערך ריטריט מדיטציה של ארבעה ימים בהנחיית מורי.ות התכנית.

הרטריט הנו חלק מובנה מתכנית העמקה, וההשתתפות בו מחייבת וחשובה לאינטגרציה בין הלימוד ותרגול המדיטציה‎.

 

כל אחד ממפגשי התכנית הינו למעשה ריטריט תרגול בן יום אחד. המשמעות הינה שחלק ניכר מהיום יהיה בשתיקה, בתרגול בישיבה ובהליכה על פי הנחיות המורות.ים. בנוסף, יכללו המפגשים לימוד וזמן לדיון ולשיחה.

אופיו של היום משמעו נסיגה זמנית מעיסוקי היומיום, כולל כיבוי של הפלאפונים. כדי לאפשר זאת, יהיה מספר טלפון חירום למקרה הצורך.

 

מאפיין נוסף של התכנית הנו הוראה עצמית של המתרגלות.ים - בסמסטר ב' יעבירו המתרגלות.ים עצמןם קטעי שיעור בנושאים שימסרו מראש.

סנגהת נלנדה - עם סיום תכנית העמקה יוזמנו המתרגלות.ים להמשיך לצעוד עם הסנגהה לשנים נוספות. בשנים אלה, בהן ישתתפו רק מתרגלות.ים שסיימו את תכנית העמקה, נביא לסנגהה המתרחבת מגוון של נושאים מגוונים מתוך המסורות הבודהיסטיות השונות, נפגוש טקסטים מתקופות ומסורות שונות, שיטות תרגול ותפיסות פילוסופיות מגוונות מתוך העולם הבודהיסטי העשיר, ונמשיך להעמיק את התרגול. נקדיש זמן לשיחה, שיתוף ותרגול משותף, ולבניית הקשרים התומכים בתוך הקהילה. חלק מהנושאים יונחו ע״י מורות.ים אורחות.ים.

אנו מאמינות.ים שיצירת המרחב שבו הדהרמה שוכנת באופן משמעותי והסנגהה נוכחת, לאורך השנים, הם שתומכים בתרגול וביישום של הדהרמה בחיים.

בהנחיית: קרן ארבל, אסף סטי אל-בר ובעז עמיחי

שנת הלימודים תשפ"ד

10 באוקטובר 2023 - 25 ביוני 2024

נושאי התכנית

 • מסורות של מדיטציה 'המורים הגדולים'
  התרגול המערבי מפגיש אותנו עם מסורות רבות של מדיטציה ועם ענקי רוח ומאסטרים/ות רבים של מדיטציה. במהלך השנה נתרגל עם טכניקות של כמה מהמורים הללו, ובנוסף, משתתפי/ות הקורס יגיעו עם רקע במסורות שונות. בקורס הזה נסקור כמה מענקי הרוח הללו ונכיר את ההיגיון שבבסיס שיטת ההוראה שלהם. בנוסף, ננסה למצוא היגיון רחב יותר שמשותף למורים הללו. בין המורים אליהם נתייחס יהיו אג'האן בודההדאסה, אחד הרפורמטורים הגדולים של הבודהיזם התאילנדי במאה העשרים, מהאסי סאיאדו, אחד המורים שהחיו מחדש את מסורת הויפסנא במאה העשרים, ואג'הן צ'ה
 • נושא 1: ביסוס תשומת הלב על פי הסטיפטהאנה סוטה
  אחת הדרשות המרכזיות והחשובות בקאנון הפאלי, הקאנון הבודהיסטי המוקדם ביותר. נקרא קריאה קרובה בדרשה זו, ונתרגל על פי הנחיותיה. מתוך הקריאה והתרגול נחקור מהי אותה "מודעות" או "תשומת לב" שהמסורת כה מוקירה ואיך היא מובילה אל השחרור.
 • נושא 3: התרגול בסוטות
  העמקת ההבנה באימון ושחרור התודעה על פי הדרשות הבודהיסטיות המוקדמות (סוטות). בסמסטר הראשון קראנו את "הדרשה על ביסוס תשומת הלב" (סטיפטהאנה סוטה) כבסיס להעמקת התרגול המדיטטיבי. בסמסטר זה נקרא מתוך סוטות שונות מהקאנון הפאלי המתארות את התרגול מפרספקטיבות נוספות. נלמד איך ליישם הוראות תרגוליות אלו בתרגול הפורמלי ובחיי היומיום ונראה איך מושגים בודהיסטים מרכזיים, היינו, חמשת המצרפים, ההתהוות מותנית כובלת ומשחררת, "לא עצמי" (אנטא) ועוד, הם בעצם הנחיות לתרגול. מעבר ללימוד ואימון באופני תרגול אלו, נתייחס גם להקשר בו הלימוד הזה התהווה במקור.
 • נושא 4: בשורת האמת המרה
  מתוך מחויבות לקריאה קרובה נחקור את הפרדיגמה הבסיסית ביותר של הבודהיזם, ארבע אמיתות הנאצלים. מה הם ראו, הנאצלים, שהפך לבסיס לדרך שסוחפת מיליונים ברחבי העולם עד היום? מה היתה בשורת התצפיות האלו? והאם היא מייאשת או משמחת? חלק זה ילומד על ידי התלמידים עצמם, בהנחייה קרובה ותמיכה של מורי התכנית.

תנאי הקבלה

תכנית העמקה מיועדת למתרגלות.ים ותיקות.ים, שהולכות.ים על הדרך באופן רציני כבר מספר שנים, ישבו בריטריטים ארוכים, וצברו ניסיון בתרגול ובלימוד הדרך הבודהיסטית.

מאחר שמאתגר להגדיר באופן מדוייק מתרגל.ת ותיק.ה, שכן הדבר ניכר במחוייבות ובהתמסרות לתרגול ובהתייחסות אליו כדרך חיים, אנו מייחסים חשיבות למספר השנים על הדרך - לפסיעה המתמשכת עליה. כמו כן, ישנה חשיבות מיוחדת גם להשתתפות במספר משמעותי של רטריטים ארוכים, בשל תשומת הלב המעודנת וההיכרות האינטימית עם התודעה שמתהווות ברטריטים כאלה. השאיפה שלנו היא לבנות קבוצה של Like minded people א.נשים, סנגהה, שחשה חיבור עמוק לתרגול ויש לה רקע דומה. 

 

דרישות נוספות:​

 • מחויבות להגעה מסודרת והשתתפות מלאה בכל היבטי התכנית.

 • מחוייבות להשתתפות בריטריט.

 • ראיון אישי במידת הצורך, לבחינת התאמה הדדית.

מחוייבות להשתתפות מלאה בתכנית

בתכניות השונות של נלנדה, קבוצת המתרגלות.ים מהווה קהילת תרגול ולימוד משותפת ותומכת– סנגהה.

בניית ההכרות והאמון בין חברות וחברי הקבוצה היא חלק משמעותי מתהליך הצמיחה שלנו כמתרגלים, ולכן אנחנו מקדישות.ים לכך זמן, אנרגיה ומחשבה רבה.

אי לכך, חשוב לנו מאד שהמצטרפות.ים יהיו נוכחות.ים באופן מלא בכל המפגשים, ובכל אחד מהמפגשים, לכל אורכו. 

אם ידוע לכןם מראש שלא תוכלו להגיע לחלק מהמפגשים, אנא ידעו אותנו מראש, וייתכן שנחליט יחד שעדיף לחכות למועד בו תהיו פנויות.ים יותר להשתתפות מלאה.

מתרגלות.ים שיצטרפו אך לא יתמידו בהגעה יתבקשו על ידינו לסיים את השתתפותןם, גם אם שילמו עבור כל המפגשים.

כמובן שנסיבות שהן בבחינת כוח עליון (מחלה ודברים דומים) הן ענין אחר. אבל נסיעות ארוכות לדוגמה, הן משהו שנבקש מכןם להשתדל להימנע ממנו במהלך השנה אליה נרשמתןם (שלא בחופשות). 

מהלך ההרשמה​

ההרשמה פתוחה. 
נרשמות.ים שהרשמתןם אושרה ישלמו את דמי המקדמה, ובכך תיכנס הרשמתןם לתוקף.
​פתיחת התכנית מותנית במינימום נרשמות.ים‎.‎ ומאידך, מספר המקומות מוגבל.

לוח הזמנים לשנת הלימודים תשפ"ד

שנת הלימודים תפתח ב 10 באוקטובר 2023, ותסתיים ב 25 ביוני 2024

+ שני מפגשי קיץ:  ב 30/7 וב 3/9, 2024.

(חופשת סמסטר בין ה- 24 בינואר 2024 ל- 20 בפברואר 2024, וחופשת פסח בין ה 17 באפריל ל 6 במאי 2024).

הריטריט ייערך ב 21-24/2/2024 במנזר כנסיית גבירתנו של ארון הברית, באבו גוש.

לרשימה המלאה של תאריכי המפגשים והחופשות

עלות ההשתתפות בתכנית

נלנדה מתנהלת כעמותה ללא מטרות רווח. אנו עושות.ים מאמצים גדולים כדי ששכר הלימוד יהיה נמוך ככל האפשר. מובן מאליו שלתכנית שנתית של 30 ימי תרגול + הוראה בריטריט ישנן עלויות נרחבות (שכר הוראה, שכירות, ביטוח, ניהול וכו'), אולם אנו עושות.ים את כל המאמץ לגייס משאבים כדי לתמוך ביכולת להשתתף בתוכניות. ואכן מחיר התוכנית נמוך  ביחס להיקף השעות בתכנית (כ 250 שעות הוראה). 

רוח הדאנה – נדיבות הלב – מנחה אותנו בפעולותינו, ולכן מוצע מבנה עלויות מדורג, שמאפשר תמיכה קהילתית.

מאחר שנלנדה היא עמותה צעירה ללא גב כלכלי, נשמח מאוד גם לתמיכה של מי שידה.ו משגת.

מחיר ריאלי: 12,900 ש״ח 

מחיר נתמך: 10,900 ש״ח 

מחיר תומך: 13,900 ש״ח 

בנוסף ייגבו בנפרד 1,200 ש״ח בגין עלויות האירוח של הריטריט.

אם יש לכםן קושי לעמוד גם במחיר הנתמך, אנא פנו אלינו לקבלת מלגה נוספת, ככל שיתאפשר. ​

בקשה למלגת לימודים ניתן לשלוח לנו במייל נפרד מטופס ההרשמה. למייל:  nalanda.israel@gmail.com

מיקום התוכנית​

 

מפגשי התכנית יתקיימו במרכז הרוחני נווה שלום (קרוב לכביש 1, כ 40 דקות מתל אביב).
כהרגלנו, נתארגן על טרמפים, כך שלכולןם תהיה היכולת להגיע.‎

נווה שלום.jpeg

מדיניות ביטולים​

אופן התשלום:
1.     מקדמה של 900 ש"ח לשמירת מקום בתוכנית, מתוכם 450 ₪ דמי רישום וטיפול.
2.     יתרת התשלום לתוכנית תגבה החל מה- 25.8. ניתן יהיה לפרוס את התשלום עד 12 תשלומים שווים 

מדיניות החזר של שכר לימוד ופתיחת התכנית:
נלנדה הנו מכון חדש יחסית, ללא עתודות כספיות או גב כלכלי, ופועל כחלק מעמותה ללא מטרות רווח. פתיחת התכנית מותנית בכיסוי עלויות התפעול. מסיבה זו פתיחת התכנית מותנית במינימום נרשמות.ים.
מאותה סיבה לא נוכל להתחייב על החזר כספי מעבר למצוין. כחלק מתפיסת הדאנה – כלכלת הלב – במידה שתיאלצו לעזוב את התכנית ותהיה לנו האפשרות - נעשה מאמץ להציע החזר.
מדיניות ביטולים בסיסית:

 • עד ה-1.8: החזר המקדמה בניכוי דמי רישום.

 • עד ה-1.9: החזר של 75% מעלות התכנית. 

 • עד ה-1.10: החזר של 50% מעלות התכנית.

 • לאחר פתיחת התכנית לא נוכל להציע החזר (משום שפתיחת התכנית מתרחשת על סמך ההרשמה אליה). כמובן שבמידה שהמקום יתמלא ע״י מתרגל.ת אחר.ת - החזר מלא בניכוי דמי רישום וטיפול.

bottom of page