top of page

תכנית העמקה ללימוד ולתרגול במסורת הבודהיסטית

אודות התכנית 

 

התכנית מבוססת על ימי לימוד ותרגול בני שבע שעות, שנועדו לאפשר לנו להתפנות ממירוץ היומיום, להשקיט את התודעה, לתרגל ממקום יותר פנוי, נינוח ועירני. 

כל יום יכלול תרגול בשתיקה, לימוד של כתבים בודהיסטיים שונים שיעמיקו וירחבו את התרגול, פרקי זמן של דיונים בקבוצות קטנות וגדולות, ואף זמנים שבהם התלמידות.ים עצמןם הם שמלמדות.ים.

 

ההתכוונות של נלנדה היא לאפשר מרחב דהרמי משמעותי בחיי היומיום. מרחב תרגולי בתוך החיים לסנגהה שהולכת יחד בדרך ותומכת אחת.ד בשני.יה - ליצור מיכל ליצירת סנגהה חמה, רצינית ואוהבת.

 

התכנית מיועדת לתלמידות.ים בעלי.ות ניסיון בתרגול המדיטציה הבודהיסטית, שלהןם היכרות עם מושגי היסוד של הבודהיזם, השואפות.ים להרחיב את ההכרות עם התיאוריה והפרקטיקה של הבודהיזם ולהעמיק את תרגול הדרך.

 

שילוב של לימוד עיוני ותרגול מעשי - כל יום לימודים בנוי משיעורים עיוניים ופרקי תרגול הקשורים ישירות לנושאים העיוניים שנלמדים. פרקי הלימוד העיוני הם בני כשעה, והדגש ניתן ללימוד אותו ניתן ליישם בתרגול.

לימוד ממסורות ונקודות מבט שונות - כמו באוניברסיטת נלנדה המקורית, אנו מאמינות.ים כי יש חשיבות גדולה ללמוד זוויות ראייה שונות, להיכרות עם מסורות בודהיסטיות מגוונות, לשיעורים של מורות.ים שונות.ים, ולקריאה בטקסטים מתקופות שונות. הראייה הרחבה מאפשרת לנו להעמיק את הבנתנו, להרגיש נוח בזרמי הבודהיזם השונים, ולהתמצא במרחבי הלימוד השונים הזמינים היום לכל אדם בעולם האינטרנט והכפר הגלובלי. היא מפתחת כמובן את ההבנה של הדרך ואת היכולת לפסוע עליה בביטחון ובדרכים יצירתיות של העמקה.

מבנה התכנית

התכנית בנויה משנת לימוד אינטנסיבית ומרוכזת בת 30 מפגשים.

המפגשים ייערכו בימי שלישי מהשעה 10:00 עד השעה 17:00.

את המפגשים ילמדו ד״ר קרן ארבל, ד"ר אסף סטי אל-בר וד״ר בעז עמיחי.

בין הסמסטרים ייערך ריטריט מדיטציה של ארבעה ימים בהנחיית כל מורי.ות התכנית.

הרטריט הנו חלק מובנה מתכנית הקורס ומתכנית הלימודים, וההשתתפות בו מחייבת‎.

 

כל אחד מימי התכנית הינו למעשה ריטריט תרגול בן יום אחד. המשמעות הינה שחלק ניכר מהיום יהיה בשתיקה, בתרגול בישיבה ובהליכה על פי הנחיות המורות.ים. 

בנוסף, יכללו המפגשים שיעורים עיוניים, וכן זמן לדיון ולשיחה.

אופיו של היום משמעו נסיגה זמנית מעיסוקי היומיום, כולל כיבוי של הפלאפונים. כדי לאפשר זאת, יהיה מספר טלפון חירום למקרה הצורך.

 

מאפיין נוסף של הלימוד בנלנדה הנו הוראה עצמית של התלמידות.ים - בסמסטר ב' יעבירו התלמידות.ים עצמןם קטעי שיעור בנושאים שימסרו מראש.

שנת המשך - עם סיום תכנית העמקה יוכלו התלמידות.ים להצטרף מדי שנה לשנת לימוד נוספת במסגרת התכנית 'המתגלגלת' לבוגרי/ות תכניות ההעמקה. בשנה זו נציע לסנגהה המתרחבת מגוון של נושאים מרתקים מתוך המסורות הבודהיסטיות השונות.

בתכנית זו, בה ילמדו רק תלמידות.ים שסיימו את תכנית העמקה, נפגוש טקסטים מתקופות ומסורות שונות, שיטות תרגול ותפיסות פילוסופיות מגוונות מתוך העולם הבודהיסטי העשיר, ונמשיך להעמיק את התרגול. חלק מהנושאים ילומדו על ידי מורות.ים ומרצות.ים אורחות.ים. 

שנת הלימודים תשפ"ד

אוקטובר 2023 - יולי 2024

נושאי התכנית

תנאי הקבלה

תכנית העמקה מיועדת למתרגלות.ים ותיקות.ים, שהולכות.ים על הדרך באופן רציני כבר מספר שנים, ישבו בריטריטים ארוכים, וצברו ניסיון בתרגול ובלימוד הדרך הבודהיסטית.

מאחר שמאתגר להגדיר באופן מדוייק תלמיד.ה ותיק.ה, שכן הדבר ניכר במחוייבות ובהתמסרות לתרגול ובהתייחסות אליו כדרך חיים, אנו מייחסים חשיבות למספר השנים על הדרך - לפסיעה המתמשכת עליה. ישנה חשיבות מיוחדת גם להשתתפות במספר משמעותי של רטריטים ארוכים, בשל תשומת הלב המעודנת וההיכרות האינטימית עם התודעה שמתהווות ברטריטים כאלה. השאיפה שלנו היא לבנות קבוצה של Like minded people א.נשים, סנגהה, שחשה חיבור עמוק לתרגול ויש לה רקע דומה (יחסית).

דרישות נוספות:

  • ראיון אישי לבחינת התאמה הדדית לתכנית

  • מחויבות להגעה מסודרת והשתתפות מלאה בכל היבטי התכנית.

  • מחוייבות להשתתפות בריטריט של התוכנית.

מחוייבות להשתתפות מלאה בתכנית

בתכניות הלימודים השונות של נלנדה, קבוצת התלמידות.ים מהווה קהילת לימוד ותרגול משותפת ותומכת– סנגהה.

בניית ההכרות והאמון בין חברות וחברי הקבוצה היא חלק משמעותי מתהליך הצמיחה שלנו כמתרגלים, וכבית ספר אנחנו מקדישות.ים לכך זמן, אנרגיה ומחשבה רבה.

אי לכך, חשוב לנו מאד שהמצטרפות.ים לתכניות יהיו נוכחות.ים באופן מלא בכל המפגשים, ובכל אחד מהמפגשים, לכל אורכו. 

אם ידוע לכןם מראש שלא תוכלו להגיע לחלק מהמפגשים, אנא ידעו אותנו מראש, וייתכן שנחליט יחד שעדיף לחכות למועד בו תהיו פנויות.ים יותר להשתתפות מלאה בתכנית.

תלמידות.ים שיצטרפו לקורסים אך לא יתמידו בהגעה יתבקשו על ידינו לסיים את השתתפותם, גם אם שילמו עבור כל המפגשים.

כמובן שנסיבות שהן בבחינת כוח עליון (מחלה ודברים דומים) הן ענין אחר. אבל נסיעות ארוכות לדוגמה, הן משהו שנבקש מכןם להשתדל להימנע ממנו במהלך שנת הלימודים אליה נרשמתןם. 

מהלך ההרשמה​

ההרשמה תפתח במאי 23.

(ניתן להירשם לתזכורת לפתיחתה בתחתית העמוד)

לוח הזמנים לשנת הלימודים תשפ"ד

 

שנת הלימודים תשפ"ג תפתח בבאוקטובר 2023, ותסתיים בביולי 2023.

עלות ההשתתפות בתכנית

***שכר הלימוד העדכני יפורסם בהקדם***

נלנדה מתנהלת כעמותה ללא מטרות רווח. אנו עושות.ים מאמצים גדולים כדי ששכר הלימוד יהיה נמוך ככל שניתן. מובן מאליו שלתכנית שנתית של 30 ימי תרגול + ריטריט ישנן עלויות נרחבות (שכר הוראה, שכירות, ביטוח, ניהול וכו'), אולם אנו יכולות.ים להבטיח שאנו עושות.ים את כל המאמץ כדי שהעלויות תהיינה נמוכות ככל האפשר (ואכן המחיר יהיה נמוך מאוד ביחס להיקף השעות בתכנית - 250 שעות הוראה).

כמו כן, רוח הדאנה – נדיבות הלב – מנחה אותנו בפעולתנו, ולכן אנחנו משתדלות.ים להציע מלגות לכל מבקש.ת. ומאחר שנלנדה היא עמותה צעירה ללא גב כלכלי, אנו נשמח מאוד גם לתמיכה של מי שידה.ו משגת - בהצעה של מלגות לימוד לזקוקות.ים לכך.

אנו נבקש להציע מספר מוגבל של מלגות, בתלות במספר הנרשמות.ים לקורס;  ברוח הדאנה היינו שואפות.ים להציע את הלימוד והתרגול לכולןם ללא תלות במצב הכלכלי, אולם לצערנו אין לנו עדיין את המקורות הכלכליים שייאפשרו גמישות שכזו.

מיקום התוכנית​

 

מפגשי התכנית יתקיימו במרכז הרוחני נווה שלום (קרוב לכביש 1, כ 40 דקות מתל אביב).
כהרגלנו, נתארגן על טרמפים, כך שלכולןם תהיה היכולת להגיע.‎

נווה שלום.jpeg

לצפייה בערב היכרות

לתזכורת לפתיחת ההרשמה הצטרפ.י לרשימת המכותבים
(בתחתית העמוד)

bottom of page