top of page
banner-events.png

שנת העמקה 
 

אודות 

ההתכוונות של נלנדה היא לאפשר מרחב דהרמי משמעותי בחיי היומיום. מרחב תרגולי בתוך החיים, לסנגהה שהולכת יחד בדרך ותומכת אחת.ד בשני.יה. 

 

שנת העמקה מבוססת על ימי תרגול ולימוד בני שבע שעות, שנועדו לאפשר לנו להתפנות ממירוץ היומיום, להשקיט את התודעה, לתרגל ממקום יותר פנוי, נינוח ועירני. 

השנה מיועדת למתרגלות.ים שצועדות.ים באופן רציני כבר שנים טובות על הדרך, ורוצות.ים להפוך אותה ליותר חיה בחיי היום-יום. המחויבות לדהרמה היא כמובן תנאי הכרחי אך לא מספיק - שכן, לשנת העמקה נדרש גם ניסיון תרגולי משמעותי של המדיטציה הבודהיסטית (בריטריטים) והיכרות טובה עם מושגי היסוד של הבודהיזם.

 

שילוב של תרגול ולימוד - כל מפגש בנוי מפרקי תרגול ושיעורים הקשורים ישירות לנושאים שנלמדים. פרקי הלימוד הם בני כשעה, והדגש ניתן ללימוד אותו ניתן ליישם בתרגול. 

בנלנדה בחרנו בקפידה, מתוך ניסיוננו האישי והמסורות בהן למדנו, לימוד שיש בו כדי לטפח את האיכויות המיטיבות בתוכנו, להעמיק את החוכמה המשחררת ולתמוך בחיים של טוב-לב, נדיבות חוכמה וערות. המטרה של הלימוד הוא התעוררות הלב והתודעה. הלימוד במפגשים מטרתו היא תמיכה בתרגול - הן בתרגול ביומיום והן בתרגול הפורמלי. זה אינו לימוד לשם ידע או השכלה.


לימוד ממסורות ונקודות מבט שונות - אנו מאמינות.ים כי יש חשיבות גדולה ללמוד זוויות ראייה שונות, להיכרות עם מסורות בודהיסטיות מגוונות, לשיעורים של מורות.ים שונות.ים, ולקריאה בטקסטים מתקופות שונות. הראייה הרחבה מאפשרת לנו להעמיק את הבנתנו, להרגיש נוח בזרמי הבודהיזם השונים, ולהתמצא במרחבי הלימוד השונים הזמינים היום לכל אדם בעולם האינטרנט והכפר הגלובלי. היא מפתחת כמובן את ההבנה של הדרך ואת היכולת לפסוע עליה בביטחון ובדרכים יצירתיות של העמקה.

 

 

 

 

 

 

מבנה

השנה בנויה מ 28 מפגשים שבועיים.

המפגשים נערכים בימי שלישי מהשעה 10:00 עד השעה 17:00.

את המפגשים ילמדו קרן ארבל, אסף סטי אל-בר ובעז עמיחי.​

בין הסמסטרים ייערך ריטריט מדיטציה של חמישה ימים.

הרטריט הנו חלק מובנה, וההשתתפות בו מחייבת וחשובה לאינטגרציה בין הלימוד ותרגול המדיטציה‎.

 

כל אחד מהמפגשים הינו למעשה ריטריט תרגול בן יום אחד. המשמעות הינה שחלק ניכר מהיום יהיה בשתיקה, בתרגול בישיבה ובהליכה על פי הנחיות המורות.ים. בנוסף, יכללו המפגשים לימוד וזמן לדיון ולשיחה.

אופיו של היום משמעו נסיגה זמנית מעיסוקי היומיום, כולל כיבוי של הפלאפונים. כדי לאפשר זאת, יהיה מספר טלפון חירום למקרה הצורך.

 

מאפיין נוסף של שנת העמקה הנו הוראה עצמית של המתרגלות.ים - בסמסטר ב' יעבירו המתרגלות.ים עצמןם קטעי שיעור בנושאים שימסרו מראש.

סנגהת נלנדה - עם סיום שנת העמקה יוזמנו המתרגלות.ים להמשיך לצעוד עם הסנגהה לשנים נוספות. בשנים אלה, בהן ישתתפו רק מתרגלות.ים שסיימו את שנת העמקה, נביא לסנגהה המתרחבת מגוון של נושאים מגוונים מתוך המסורות הבודהיסטיות השונות, נפגוש טקסטים מתקופות ומסורות שונות, שיטות תרגול ותפיסות פילוסופיות מגוונות מתוך העולם הבודהיסטי העשיר, ונמשיך להעמיק את התרגול. נקדיש זמן לשיחה, שיתוף ותרגול משותף, ולבניית הקשרים התומכים בתוך הקהילה. חלק מהנושאים יונחו ע״י מורות.ים אורחות.ים.

אנו מאמינות.ים שיצירת המרחב שבו הדהרמה שוכנת באופן משמעותי והסנגהה נוכחת, לאורך השנים, הם שתומכים בתרגול וביישום של הדהרמה בחיים.

בהנחיית: קרן ארבל, אסף סטי אל-בר ובעז עמיחי

29 באוקטובר 2024 - 24 ביוני 2025

נושאים

 • שמונה תופעות, שמונה בתים והתרגול ביום יום
  הדרשה על שמונה התופעות מגדירה שמונה מצבים בחיינו שמפעילים אותנו ומעוררים תגובות חזקות של היאחזות, השתוקקות וסלידה. בדרשה השניה על התופעות של העולם אומר הבודהה: "שמונה תופעות אלו מניעות את העולם, והעולם מונע על ידי שמונה תופעות אלו. אילו שמונה? הישג ואובדן, הצלחה וכישלון, שבח וביקורת, עונג וכאב." בקורס זה נכיר את שמונה התופעות, נחקור את האופנים בהן הן מפעילות אותנו ואת העולם, ונכיר את הדרכים שהציעו הבודהה וממשיכי דרכו להתייחסות נכונה ומיטיבה לשמונה התופעות. כחלק מלימוד זה נלמד את הטקסט "שמונה בתים על התמרה התודעה" שמציע דרכים רדיקליות להתמודדות עם תופעות העולם.
 • נושא 4: בשורת האמת המרה
  מתוך מחויבות לקריאה קרובה נחקור את הפרדיגמה הבסיסית ביותר של הבודהיזם, ארבע אמיתות הנאצלים. מה הם ראו, הנאצלים, שהפך לבסיס לדרך שסוחפת מיליונים ברחבי העולם עד היום? מה היתה בשורת התצפיות האלו? והאם היא מייאשת או משמחת? חלק זה ילומד על ידי התלמידים עצמם, בהנחייה קרובה ותמיכה של מורי התכנית.
 • מסורות של מדיטציה 'המורים הגדולים'
  התרגול המערבי מפגיש אותנו עם מסורות רבות של מדיטציה ועם ענקי רוח ומאסטרים/ות רבים של מדיטציה. במהלך השנה נתרגל עם טכניקות של כמה מהמורים הללו, ובנוסף, משתתפי/ות הקורס יגיעו עם רקע במסורות שונות. בקורס הזה נסקור כמה מענקי הרוח הללו ונכיר את ההיגיון שבבסיס שיטת ההוראה שלהם. בנוסף, ננסה למצוא היגיון רחב יותר שמשותף למורים הללו. בין המורים אליהם נתייחס יהיו אג'האן בודההדאסה, אחד הרפורמטורים הגדולים של הבודהיזם התאילנדי במאה העשרים, מהאסי סאיאדו, אחד המורים שהחיו מחדש את מסורת הויפסנא במאה העשרים, ואג'הן צ'ה
 • נושא 1: ביסוס תשומת הלב על פי הסטיפטהאנה סוטה
  אחת הדרשות המרכזיות והחשובות בקאנון הפאלי, הקאנון הבודהיסטי המוקדם ביותר. נקרא קריאה קרובה בדרשה זו, ונתרגל על פי הנחיותיה. מתוך הקריאה והתרגול נחקור מהי אותה "מודעות" או "תשומת לב" שהמסורת כה מוקירה ואיך היא מובילה אל השחרור.
 • נושא 3: התרגול בסוטות
  העמקת ההבנה באימון ושחרור התודעה על פי הדרשות הבודהיסטיות המוקדמות (סוטות). בסמסטר הראשון קראנו את "הדרשה על ביסוס תשומת הלב" (סטיפטהאנה סוטה) כבסיס להעמקת התרגול המדיטטיבי. בסמסטר זה נקרא מתוך סוטות שונות מהקאנון הפאלי המתארות את התרגול מפרספקטיבות נוספות. נלמד איך ליישם הוראות תרגוליות אלו בתרגול הפורמלי ובחיי היומיום ונראה איך מושגים בודהיסטים מרכזיים, היינו, חמשת המצרפים, ההתהוות מותנית כובלת ומשחררת, "לא עצמי" (אנטא) ועוד, הם בעצם הנחיות לתרגול. מעבר ללימוד ואימון באופני תרגול אלו, נתייחס גם להקשר בו הלימוד הזה התהווה במקור.

תנאי הקבלה

 • מתרגלות.ים ותיקות.ים, ההולכות.ים על הדרך באופן רציני כבר שנים טובות.

 • שישבו לפחות 5-6 ריטריטים של שבוע או יותר בשתיקה.

 • היכרות טובה עם מושגי היסוד של הבודהיזם.

השאיפה שלנו היא לבנות קבוצה של Like minded people - סנגהה, שחשה חיבור עמוק לתרגול ויש לה רקע דומה.

דרישות נוספות:​

 • מחויבות להגעה מסודרת והשתתפות מלאה.

 • מחוייבות להשתתפות בריטריט.

 • ראיון אישי במידת הצורך, לבחינת התאמה הדדית.

מחוייבות להשתתפות מלאה

במרחבים של נלנדה, קבוצת המתרגלות.ים מהווה קהילת תרגול ולימוד משותפת ותומכת– סנגהה.

בניית ההכרות והאמון בין חברות וחברי הקבוצה היא חלק משמעותי מתהליך הצמיחה שלנו כמתרגלים, ולכן אנחנו מקדישות.ים לכך זמן, אנרגיה ומחשבה רבה.

אי לכך, חשוב לנו מאד שהמצטרפות.ים יהיו נוכחות.ים באופן מלא בכל המפגשים, ובכל אחד מהמפגשים, לכל אורכו. 

אם ידוע לכןם מראש שלא תוכלו להגיע לחלק מהמפגשים, אנא ידעו אותנו מראש, וייתכן שנחליט יחד שעדיף לחכות למועד בו תהיו פנויות.ים יותר להשתתפות מלאה.

מתרגלות.ים שיצטרפו אך לא יתמידו בהגעה יתבקשו על ידינו לסיים את השתתפותןם, גם אם שילמו עבור כל המפגשים.

כמובן שנסיבות שהן בבחינת כוח עליון (מחלה ודברים דומים) הן ענין אחר. אבל נסיעות ארוכות לדוגמה, הן משהו שנבקש מכןם להשתדל להימנע ממנו במהלך השנה אליה נרשמתןם (שלא בחופשות). 

מהלך ההרשמה​

ההרשמה פתוחה.
נרשמות.ים שהרשמתןם אושרה ישלמו את דמי המקדמה, ובכך תיכנס הרשמתןם לתוקף.
​פתיחת השנה מותנית במינימום נרשמות.ים‎.‎ ומאידך, מספר המקומות מוגבל.

לוח הזמנים לשנת הלימודים תשפ"ה, 2024-2025

השנה תפתח ב 29 באוקטובר 2024, ותסתיים ב 24 ביוני 2025

הריטריט ייערך ב 18-22/2/2025 במנזר האחיות מציון, בעין כרם.

באמצע השנה תתקיים חופשת סימסטר.

רשימה מלאה של תאריכי המפגשים והחופשות, כאן

עלות ההשתתפות

נלנדה מתנהלת כעמותה ללא מטרות רווח. אנו עושות.ים מאמצים גדולים כדי ששכר הלימוד יהיה נמוך ככל האפשר. מובן מאליו ששנה המורכבת מ 28 ימי תרגול + הוראה בריטריט תדרוש עלויות נרחבות (שכר הוראה, שכירות, ביטוח, ניהול וכו'), אולם אנו עושות.ים את כל המאמץ לגייס משאבים כדי לתמוך ביכולת להשתתף. ואכן המחיר נמוך ביחס להיקף השעות בתכנית (כ 250 שעות הוראה). 

רוח הדאנה – נדיבות הלב – מנחה אותנו בפעולותינו, ולכן מוצע מבנה עלויות מדורג, שמאפשר תמיכה קהילתית.

מאחר שנלנדה היא עמותה צעירה ללא גב כלכלי, נשמח מאוד גם לתמיכה של מי שידה.ו משגת.

מחיר ריאלי:​ 12,800 ש״ח 

מחיר נתמך: 10,400 ש״ח 

מחיר תומך: 14,200 ש״ח 

בנוסף ייגבו בנפרד עלויות האירוח של הריטריט (כ 1,200 ש״ח).

אם יש לכםן קושי לעמוד גם במחיר הנתמך, אנא פנו אלינו לקבלת מלגה נוספת, ככל שיתאפשר. ​

בקשה למלגת לימודים ניתן לשלוח לנו במייל נפרד מטופס ההרשמה. למייל:  nalanda.israel@gmail.com

מיקום​

 

המפגשים יתקיימו במרכז הרוחני נווה שלום (קרוב לכביש 1, כ 40 דקות מתל אביב).
כהרגלנו, נתארגן על טרמפים, כך שלכולןם תהיה היכולת להגיע.‎

נווה שלום.jpeg

מדיניות ביטולים​

אופן התשלום:
1.     מקדמה של 900 ש"ח לשמירת מקום, מתוכם 450 ₪ דמי רישום וטיפול.
2.     יתרת התשלום תגבה החל מה- 25.8. ניתן יהיה לפרוס את התשלום עד 12 תשלומים שווים 

מדיניות החזר של שכר לימוד:
נלנדה הנו מכון חדש יחסית, ללא עתודות כספיות או גב כלכלי, ופועל כחלק מעמותה ללא מטרות רווח. פתיחת המרחבים שלנו מותנית בכיסוי עלויות התפעול. מסיבה זו היא מותנית במינימום נרשמות.ים.
מאותה סיבה לא נוכל להתחייב על החזר כספי מעבר למצוין. כחלק מתפיסת הדאנה – כלכלת הלב – במידה שתיאלצו לעזוב את התכנית ותהיה לנו האפשרות - נעשה מאמץ להציע החזר.
מדיניות ביטולים בסיסית:

 • עד ה-1.8: החזר המקדמה בניכוי דמי רישום.

 • עד ה-1.9: החזר של 75% מהעלות. 

 • עד ה-1.10: החזר של 50% מהעלות.

 • לאחר פתיחת השנה לא נוכל להציע החזר (משום שפתיחת השנה מתרחשת על סמך ההרשמה). כמובן שבמידה שהמקום יתמלא ע״י מתרגל.ת אחר.ת - החזר מלא בניכוי דמי רישום וטיפול.

bottom of page