התכנית הדו שנתית ללימוד ולתרגול במסורת הבודהיסטית

שנת הלימודים תשפ"א - תשפ"ב

שנה א': אוקטובר 2020 - אפריל 2021

שנה ב': אוקטובר 2021 - אפריל 2022

אודות התכנית הרב שנתית של נלנדה

 

התכנית מיועדת לתלמידות/ים בעלי ניסיון בתרגול המדיטציה הבודהיסטית, ובעלי היכרות בסיסית במושגים הבודהיסטיים, השואפים להרחיב את הכרותם עם התיאוריה והפרקטיקה של הבודהיזם ולהעמיק את תרגול הדרך. 
התכנית מבוססת על ימי לימוד ארוכים, בני שמונה שעות, שנועדו לאפשר לנו להתפנות ממירוץ היומיום, להשקיט את התודעה, לתרגל ממקום יותר פנוי, נינוח ועירני. אנו מאמינים כי האפשרות לפנות יום שלם ללימוד ותרגול הינה מתנה יקרת ערך עבור כל מתרגל/ת. 

שילוב של לימוד עיוני ותרגול מעשי -  כל יום לימודים בנוי משיעורים עיוניים, ופרקי תרגול הקשורים באופן ישיר לנושאים העיוניים שנלמדו. פרקי הלימוד העיוני הם בני כשעה לכל היותר, והדגש מושם על לימוד שניתן ליישם אותו באופן מיידי בתרגול.

לימוד ממסורות ונקודות מבט שונות - כמו באוניברסיטת נלנדה המקורית, אנו מאמינים כי יש חשיבות גדולה ללמוד זוויות ראייה שונות, מתוך מסורות בודהיסטיות שונות, שיעורים של מורים/ות שונות/ים, וקריאה בטקסטים מתקופות שונות. הראייה הרחבה מאפשרת לנו להעמיק את הבנתנו, להרגיש נוח בזרמי הבודהיזם השונים, ולהתמצא במרחבי השיעורים השונים הזמינים היום לכל אדם בעולם האינטרנט והכפר הגלובלי. 
 

מבנה התכנית

התכנית בנויה משתי שנות לימוד בסיסיות (ואחריהן אפשרות להמשיך את הלימודים ככל שתבחרו).

המפגשים ייערכו בימי שלישי מהשעה 10:30 עד השעה 18:30.

בכל אחד משני הסמסטרים ייערכו עשרה מפגשים.

בסמסטר א' ילמדו בעז וסטי.
בסמסטר ב' ילמדו קרן ובעז.

בין הסמסטרים ייערך ריטריט מדיטציה של ארבעה ימים (ככל הנראה במנזר האחיות מציון בעין כרם).

הרטריט הנו חלק מובנה מתכנית הקורס ומתכנית הלימודים, וההשתתפות בו מחייבת‎.

 

כל אחד מימי התכנית הינו למעשה ריטריט תרגול בן יום אחד. המשמעות הינה שחלק ניכר מהיום יהיה בשתיקה, בתרגול בישיבה ובהליכה על פי הנחיות המורים. 

בנוסף, יכללו המפגשים שיעורים עיוניים, וכן זמן לדיון ולשיחה.

אופיו של היום משמעו נסיגה זמנית מעיסוקי היומיום, כולל כיבוי של הפלאפונים. כדי לאפשר זאת, יהיה מספר חירום למקרה הצורך.

 

מאפיין נוסף של הלימוד בנלנדה הנו הוראה עצמית של התלמידים - החל מסמסטר ב' יעבירו התלמידים עצמם קטעי שיעור בנושאים שימסרו מראש. כל תלמיד יעביר שיעור אחד במהלך כל התכנית (חלק בשנה א', חלק בשנה ב').

שנת המשך והעמקה - עם סיום שתי שנות הלימוד הבסיסיות יוכלו התלמידים להצטרף מדי שנה לשנת לימוד נוספת, בה נציע מגוון של נושאים מרתקים מתוך המסורות הבודהיסטיות השונות. בשנת המשך זו, בה ילמדו רק תלמידים שסיימו את שתי שנות הלימוד הבסיסיות, נפגוש טקסטים מתקופות ומסורות שונות, שיטות תרגול ותפיסות פילוסופיות מגוונות מתוך העולם הבודהיסטי העשיר. ייתכן כי חלק מהנושאים ילומדו על ידי מורים/ות אורחים/ות. 

 כפתור ההרשמה נמצא בתחתית העמוד. אנא קראו את כל המידע לפני הרישום‎.

מהלך ההרשמה​

סבב הרשמה הראשון הסתיים.
כעת אנחנו פותחים לסבב הרשמה נוסף. באם יישארו מקומות פנויים, נקבל תלמידות/ים מתאימות/ים על פי סבב הערכה שנקיים אחת לחודש לערך, עד מילוי המכסה. 
נרשמים/ות שהרשמתם/ן אושרה ישלמו את דמי המקדמה בסך 500 ש"ח, ובכך תיכנס הרשמתן/ם לתוקף.
​פתיחת התכנית מותנית במינימום נרשמות/ים‎.‎

נושאי התכנית

שנה א'

נושא 1: "ביסוס תשומת הלב" על פי הסטיפטהאנה סוטה


אחת הדרשות המרכזיות והחשובות בקאנון הפאלי, הקאנון הבודהיסטי המוקדם ביותר. נקרא קריאה קרובה בדרשה זו, ונתרגל על פי הנחיותיה. מתוך הקריאה והתרגול נחקור מהי אותה "מודעות" או "תשומת לב" שהמסורת כה מוקירה ואיך היא מובילה אל השחרור.
נושא 2: מה חידש הבודהה?


בעיני רבים המסורת הבודהיסטית היא עוד ענף אחד של המסורת ההינדואיסטית רחבת ההיקף. בקורס מבוא זה נחקור את שורשי הבודהיזם, נבין מאיפה הוא התפתח, מה הוא אימץ ובעיקר מה הוא דחה מהמסורות מהן הוא צמח, ומה החידוש הגדול שהביא הבודהה לעולם הרוח.
נושא 3: הדרך הבודהיסטית כדרך חיים - חוק הקרמה והדהרמה של היום יום


הלימוד הבודהיסטי במערב ממוקד על פי רוב בפרקטיקה המדיטטיבית מחד, ובתפיסות הפסיכו-פילוסופיות מאידך. בקורס זה נתמקד בחלקים היום-יומיים של דרך זו כפי שהם עולים מחוק הקרמה, כחוק פסיכולוגי המגדיר את האופנים בהם פועלת ומתהווה התודעה. הקורס יתייחס לתרגול המוסרי ולפרקטיקות של חמלה בפעולה, אך גם לאפנים בהם ניתן לשזור את התרגול לתוך חיי היום-יום העכשוויים על מנת שגם אלה יהפכו לתרגול.
נושא 4: קריאה קרובה בסוטות כהנחיות לתרגול


בסמסטר הראשון קראנו את "הדרשה על ביסוס תשומת הלב" (סטיפטהאנה סוטה) כבסיס להעמקת התרגול המדיטטיבי. בסמסטר זה נקרא מתוך סוטות שונות מהקאנון הפאלי המתארות את התרגול מפרספקטיבות נוספות. נלמד איך ליישם הוראות תרגוליות אלו בתרגול הפורמלי ובחיי היומיום ונראה איך מושגים בודהיסטים מרכזיים, היינו, חמשת המצרפים, ההתהוות מותנית כובלת ומשחררת, "לא עצמי" (אנטא) ועוד, הם בעצם הנחיות לתרגול. מעבר ללימוד ואימון באופני תרגול אלו, נתייחס גם להקשר בו הלימוד הזה התהווה במקור.
נושא 5: מדע התודעה (לו ריג)


שדה התרגול הבודהיסטי הינו התודעה עצמה. הטקסטים הבודהיסטיים מתייחסים לתודעה כאל תחום לימוד נרחב, שיש להבינו לפרטי הפרטים של התהליכים הקוגניטיביים המתרחשים בכל רגע בתודעה האנושית. בשיעור זה נפגוש את התיאוריה הבודהיסטית בנושא התודעה, וננסה לתרגם אותה לתצפיות מעשיות בתרגול המדיטטיבי, מתוך כוונה לטפח הכרות קרובה עם התודעה.
נושא 6: האמת הפשוטה והמהפכנית


מתוך מחויבות לקריאה קרובה נחקור את הפרדיגמה הבסיסית ביותר של הבודהיזם: ארבע אמיתות שמאצילות. מה הם ראו, האצילים, שהפך לבסיס לדרך שסוחפת מיליונים ברחבי העולם עד היום? מה היתה בשורת התצפיות האלו? והאם היא מייאשת או משמחת? חלק זה ילומד על ידי התלמידות/ים עצמן/ם, בהנחייה קרובה ותמיכה של מורי התכנית.

שנה ב'

נושא 1: הדרך המובילה לשום מקום: "הדרך ההדרגתית להתעוררות"


אם התודעה המשוחררת היא מעבר לכל המשגה ותפיסה דואלית, האם ניתן להתקדם להתעוררות באמצעות שלבים ודרכים? נתבונן בסוגיה מורכבת זו על ידי קריאה בחיבור "הדרך ההדרגתית להארה" (לאם רים) של לאמה צונג קאפה, מהמאה ה -14 לספירה.
נושא 2: "המהפכה החברתית האגואיסטית" - איך עבר המוקד משחרור אישי למחויבות עליונה לטובת הכלל (אידיאל הבודהיסטווה)?


כחמש מאות שנה לאחר הבודהה עובר הבודהיזם לא פחות ממהפכה, כאשר חלקים ניכרים ממנו מאמצים נקודת התייחסות שונה, חדשה ולא פחות מרדיקלית: במקום להוות דרך המובילה לשחרור אישי מסבל הסמסרה, מציעה את עצמה הדרך החדשה ככלי האולטימטיבי לנטילת אחריות על טובת הכלל. נקודת המבט החדשה תופסת את עצמה כנרחבת ומקיפה, ומכנה את עצמה בהתאם "המרכבה הגדולה" (מהאיאנה). בפרק לימוד זה ננסה להתחקות אחר ראשית המהפכה, להבין את היקפה ואת משמעותה.
נושא 3: האבהידהמה: שעשוע אינטלקטואלי או מפה לראיית המציאות כמות שהיא?


ה"אבהידמה פיטקה" הוא סל הכתבים השלישי מתוך הקאנון הפאלי. בעוד בסוטות הלימוד מובא בפני הקורא בצורה של נרטיב סיפורי, תוך שימוש בדיאלוגים, מטאפורות ודוגמאות, באוסף ספרי האבהידהמה, תורתו של הבודהה מובאת בצורה של רשימות. אין נרטיב סיפורי. האבהידהמה משתמשת בשפה טכנית, כדי לפרק את החוויה האנושית למרכיביה הבסיסיים ביותר ופורטת בפנינו את תהליכי התודעה ברזולוציה קטנה ככל האפשר כדי לתאר את המציאות באופן מוחלט: ממה מורכבת החוויה, איך היא מתהווה ומה הקשר בין המרכיבים השונים. ביחידת לימוד זו ננסה תחילה לפענח את השפה האבהידהמית ונבחן את "מפת התודעה" שהאבהידהמה מציגה בפנינו. נשאל לאורך כל הדרך, האם פירוק מסוג זה, יכול לעזור לנו להשתחרר מדוקהה.
נושא 4: 'דרך הלב' - שישה נתיבים לשחרור ותרגול איכויות הלב


התרגול של האיכויות ללא גבול (המכונות איכויות הלב) ובראשן החמלה קיבל דגש עצום בבודהיזם המאוחר. עיון בדרשות של הבודהיזם הקדום מראה כי הבודהה התייחס לתרגול ארבע האיכויות פוטנציאל משחרר. בקורס הזה נעמיק בחקירה של האיכויות ללא גבול בבודהיזם הקדום והמאוחר, נכיר ונעמיק בתרגול שלהן, ונבחן הלכה ולמעשה את האפנים בהם תרגול זה פוגש את חיי היום-יום.‎
נושא 5: אופני התבוננות משחררים: מפגש עם הוראתם של מורים שונים מהעת המודרנית


הבודהה, ומורים רבים אחריו במסורת הבודהיסטית, הציעו ומציעים עד היום, כלים רבים להתבוננות מדיטטיבית, לטיפוח דפוסים מיטיבים ואופני הסתכלות על החוויה והמציאות שמשחררים את התודעה. אפשר לומר, שכל סוגי המדיטציה במסורת הבודהיסטית, מכוונים את המתרגל לעבור מעבר לרעיונות ולתפיסות שמגבילות את האופן שבו אנחנו תופסים את עצמנו ואת המציאות.
ביחידת לימוד ותרגול זו, נרחיב את היכרותנו עם סוגים שונים של מדיטציה בודהיסטית, דרך לימוד ותרגול שיטות שונות של מורים מתוך המסורת הבודהיסטית מהמאה ה-20 וה-21.
נושא 6: ניתוח לב פתוח - "בודהיצ'יטה"


המסורת המהאיאנית מדברת על רעיון הבודהיצ'יטה, הלב הפתוח לרווחה, או מילולית "התודעה הערה", כנקודת המוצא ממנה פועל ה"בודהיסטווה" - המתרגל המהאיאני. נקודת מוצא זו שונה מאד מנקודת המוצא היומיומית של האגו. בפרק הלימוד והתרגול הזה נפגוש גישות שונות לטיפוח הבודהיצ'יטה, נתרגל אותן ונחקור אותן. לכך נוסיף את הדיון בטבע התודעה ובהבחנה בינה לבין תוכן התודעה. נתבסס על טקסטים מוקדמים ושיעורים של מורים בני זמננו.
נושא 7: שש הגישות מרחיקות הלכת


איך מתרגמים את המחויבות לרווחתם של כל היצורים החיים לדרך תרגול ממשית ומעשית? מה נדרש ממי שמניח בראש מעייניו את הזולת? הדרך הבודהיסטית אינה מסתפקת בהצבת אידיאלים יומרניים ומהפכניים. היא מפרטת דרך תרגול שמתחילה בדיוק איפה שאנחנו נמצאים עכשיו, ולוקחת אותנו מכאן ועד הגשמת אידיאל הבודהיסטווה, צעד אחר צעד. חלק זה ילומד על ידי התלמידים עצמם, בהנחייה קרובה ותמיכה של מורי התכנית.

תנאי קבלה

מבין כלל הפניות יבחרו המועמדות/ים המתאימות/ים ביותר על פי הקריטריונים הבאים:

 • לפחות שנתיים של מחויבות לדרך הבודהיסטית.

 • השתתפות בריטריט ארוך אחד לפחות בשתיקה, בן שבוע או יותר, או לחילופין שלושה ריטריטים בשתיקה של סוף שבוע ומעלה. 

 • מחויבות להגעה מסודרת והשתתפות מלאה בכל היבטי התכנית.

 • מחויבות להשלמה של שתי שנות הלימוד יחד עם מחוייבות להשתתפות בריטריטים של התוכנית (ריטריט אחד לשנה).‎

 • ראיון אישי במקרה הצורך.
   

לאור הרצון ליצור קבוצה בעלת ניסיון דומה בתרגול, נדגיש כי תנאי הקבלה הללו הם רק תנאי המינימום.‎

לוח הזמנים לשנת הלימודים תשפ"א - תשפ"ב

שנת הלימודים תשפ"א תפתח ב 20 באוקטובר 2020, ותסתיים ב 20 באפריל 2021 (חופשת סמסטר בין ה 22 בדצמבר 2020 עד ה 26 בינואר ,2021, ב 23 ו ב 30 למרץ חופשת פסח).

הריטריט יתקיים בין ה 13 ל 16 בינואר 2021 במנזר האחיות ציון בעין כרם, ירושלים.
 

שנת הלימודים תשפ"ב תפתח ב 19 באוקטובר 2021, ותסתיים ב 5 באפריל 2022, חופשת סמסטר בין ה 22 בדצמבר 2021 עד ה 24 בינואר  - 2022. במהלך חופשת הסמסטר יתקיים הריטריט).

הריטריט בשנה זו יתקיים בין ה 19 ל 22 בינואר 2022, במנזר האחיות ציון בירושלים. 


סה"כ 20 מפגשי לימוד בני 8 שעות כל אחד + ארבעה ימי תרגול מלאים = 200 שעות לימוד בכל שנה.

עלות ההשתתפות בתכנית

שכר הלימוד לכל אחת משתי שנות הלימוד הוא 10,500 ש"ח.

פירוט שכר הלימוד:

 • 9,400 ש"ח - שכר הלימוד.

 • 1100 ש"ח - יועבר למנזר האחיות ציון עבור חדר זוגי וארוחות (אם יהיו חדרי יחיד, הם יהיו בתשלום נוסף).

נוכל להציע מספר מוגבל של מלגות, בתלות במספר הנרשמים לקורס. בקשה למלגת לימודים חלקית ניתן לשלוח לנו במייל נפרד מטופס ההרשמה. בקשות המלגה ייענו על פי מידת ההתאמה וסדר הפנייה. ‎

ניתן לפנות במייל:  nalanda.israel@gmail.com.

מיקום התוכנית​

מפגשי התכנית יתקיימו ב"חווה של דני" במושב סתריה – בין רמלה לרחובות. סתריה נמצאת ממש על כביש 40 (קרוב לכביש 6), חצי שעה מתל אביב.
ה"חווה של דני" נמצאת כ 15 דק' מתחנת הרכבת של רחובות, רמלה ולוד. נתארגן על טרמפים למי שיגיע ברכבת.‎

מדיניות ביטולים

אופן התשלום:
1.     מקדמה של 500 ש"ח לשמירת מקום בתוכנית, מתוכם 250 ₪ דמי רישום וטיפול.
2.     בתחילת יוני נאסוף מהנרשמות/ים פרטי אשראי. יתרת התשלום לתוכנית בסך 8,900  תגבה החל מה-1.9. ניתן לפרוס את התשלום עד 6 תשלומים שווים בסך 1483 ₪.
3.     התשלום לריטריט: צ'ק שימסר במפגש הראשון לכבוד "מנזר האחיות מציון" ע"ס 1100 ש"ח.

מדיניות החזר של שכר לימוד ופתיחת התכנית:
נלנדה הנו מכון חדש ללא עתודות כספיות ופועל כחלק מעמותה ללא מטרות רווח.

פתיחת התכנית מותנית בכיסוי עלויות התפעול. מסיבה זו פתיחת התכנית מותנית במינימום נרשמים.
מאותה סיבה בדיוק לא נוכל להתחייב על החזר כספי מעבר למצוין. כחלק מתפיסת הדאנה – כלכלת הלב – במידה ותיאלצו לעזוב את התכנית ותהיה לנו אפשרות נעשה מאמץ להציע החזר.
מדיניות בסיסית:

 • במקרה של ביטול עד ה-30.8, תוכלו לקבל חזרה את המקדמה בניכוי דמי הטיפול.

 • עד ה-30.9 החזר של שליש מעלות התכנית + עלות הרטריט לאחיות מציון (1,100 ₪).

 • עד סוף דצמבר – תוכלו לקבל בחזרה את עלות הרטריט ששולמה בצ'ק לאחיות מציון (1,100 שח).‎